jesienne przetwory

Robimy jesienne przetwory

Warsztaty z robienia przetworów na zimę

Nastała jesień. To cudowny czas gromadzenia zapasów na zimową porę. Dotyczy to szczególnie owoców i warzyw, których smaki chcemy ocalić od zasypania śniegiem. W ruch idą słoiki, gliniane garnki, tradycyjne przepisy przodków i nieocenione internetowe porady. Robienie przetworów to doskonała okazja do wspólnych spotkań, wymiany informacji i ucztowania. Z dzieciakami z Socjoterapeutycznego Klubu Środowiskowego KAZiK spotkaliśmy się właśnie na takich warsztatach. Na lokalnym rynku zakupiliśmy: owoce (gruszki, jabłka, śliwki), warzywa (ogórki, kolorowa papryka, cebula) i niezbędne przyprawy (m.in. chrzan, koper, czosnek, liście laurowe, gorczyca, pieprz, ziele angielskie, goździki, cynamon, kurkuma i wiele innych).

Nasze jesienne przetwory

Dzięki kierownictwu smakoszy: Przemka i Magdy, przyrządziliśmy: kiszone ogórki i paprykę, gruszki, jabłka i cebulę w słodkiej octowej zalewie, a także powidła śliwkowe z czekoladą. Pracy było sporo jak na jedno posiedzenie. Rąk do pracy jednak również trochę, dlatego daliśmy radę. Jeśli nasze przetwory przetrwają w dobrym stanie, to skosztujemy tych smakołyków w trakcie wigilijnej uczty na świetlicy.

Póki co, nasyciliśmy brzuchy i oczy pięknymi smakami i kolorami naszych produktów. I mieliśmy przy tym dużo dobrej zabawy.

Fot. Dawid, ask