naturalnie słodki - miód

Pora na małe co nieco – miód.

Jak już wiemy z ostatniego wpisu, słodkości potrafią być złudne a co za dużo to niezdrowo. Na szczęście są takie naturalnie słodkie składniki, które, jeśli faktycznie są małe i conieco, potrafią smacznie i zdrowo życie osłodzić.

MIÓD – produkt nazywany płynnym złotem, zarówno ze względu na bogactwo właściwości zdrowotnych, jak i, zapewne, na emanujące z niego piękno.

Jeśli chodzi o pszczoły i miód, to jestem zupełnie nieobiektywna. Uwielbiam i jedno i drugie w każdej postaci. Miodu nie muszę nawet jeść, wystarczy, ze mogę go wąchać i na niego patrzeć. Szczególnie zimą. Niemniej, zdecydowanie naturalnie słodki miód- warto spożywać.

Miód wzmacnia serce i działa przeciwbakteryjnie. Zawiera duże ilości mikroelementów: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotynę.

Najważniejsze właściwości lecznicze miodu: przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza ryzyko powstania bliznowców, leczy wrzody żołądka (szczególnie nadaje się do tego miód manuka pochodzący z Nowej Zelandii), działa przeciwbiegunkowo, obniża ciśnienie tętnicze krwi, hamuje procesy miażdżycowe, leczy schorzenia wątroby i dróg żółciowych, jest dobry na przeziębienia, kłopoty z gardłem, koi nerwy, działa nasennie, jednocześnie pobudza do pracy mózg (dzięki glukozie, która jest paliwem dla szarych komórek).

Doskonale sprawdza się też jako kosmetyk.

Polecamy artykuły:
MIÓD: wartość odżywcza i właściwości lecznicze miodu
Płynne złoto – niezwykłe właściwości miodu

Tym z Państwa, którzy są zainteresowani tradycyjnymi technikami pozyskiwania miodu, a także, niezwykle ważkim zagadnieniem zagrożenia populacji pszczół i idącymi za tym konsekwencjami, gorąco polecamy polski film dokumentalny Krystiana Matyska (z cudownie naturalną Magdą Popławską w roli przewodnika) „Łowcy miodu”. Ten film to nie tylko niezwykła przygoda edukacyjna, ale przede wszystkim uczta dla zmysłów. A zatem, herbata z miodem w dłoń i miłego seansu.

Po obejrzeniu filmu warto zrobić coś jeszcze… ADOPTUJ PSZCZOŁĘ

https://www.youtube.com/watch?v=KNWVm_vATzQ