Ogród warzywny

Domowy ogród warzywny

Przyjeło się, że z poczatkiem wiosny rozpoczynamy sezon ogrodniczy. Robimy pierwsze wysiewy, rozsady warzyw i ziół, kwiatów. Możemy naszą pracę rozpocząć w przydomowym ogrodzie warzywnym, który zagospodarujemy w dowolny sposób. Jeśli mamy jednorodzinny domek i teren wokół niego, jest wiele możliwości jego zaprojektowania. Różne tematy około projektowo-ogrodowe można przeczytać na Zielonym Ogródku.

Jeśli natomiast nie posiadmy dużych przestrzeni, tylko skromny balkon w środku miasta nie musimy rezygnować z marzeń o ogrodzie. Pokozuje nam to Basia, która prowadzi blog Słoneczny Balkon.  oraz wystepuje gościnnie na webinariach Cohabitatu z cyklu Domowy Ogród Dowiadujemy się z tych źródeł jak założyć i prowadzić ogród na balkonie, pozajemy nowinki ogrodnicze oraz praktyczne rozwiązania.

Co sadzić w ogrodach?

Nie zależnie od rozmiarów ogrodów, ważne są warunki pogodowe czyli czy miejsce jest nasłonecznione, zacienione, wietrzne. Są warzywa lub zioła cieniolubne tj. mięta, oraz słońcolubne tj. pomidory, papryka, truskawki. Esperci polecają na dobry początek zacząć od posadzenia pomidorów kotajlowych, sałaty, rzodkiewki, ziół, fasolę, paprykę, szczypiorek, pietruszkę naciową, ogórki. Zebrane plony uzależnione są od dostępności słońca, wody oraz nawożenia od czasu do czasu.

Szerszym pojęciem i dość popularnym ostanimi czasy są ogrody społeczne. Idee ogrodów rozwija się głównie w dużych miastach. Ich mieszkańcy, mają świadomość samowystarczalności żywieniowej, dlatego zależy im aby w mieście można byłoby uprawiać warzywa i owoce. Z różnorodnym przeglądem ciekawych ogródów społecznych można zapoznać się na blogu Fundacji Plony.