zdrowe odżywianie impreza

Cukier? Nie, dziękuję.

W karnawale, w karnawale… Bawimy się, dogadzamy sobie słodkościami – ogrzewamy zziębnięte dusze. Tłuste imprezy, tłuste czwartki i niekwestionowany król karnawału – cukier. Słodki pokrzepiciel (Wszak w głowach wielu z nas nadal tkwi nośne hasło „Cukier krzepi”…), z którym jednak nie warto się zaprzyjaźniać. Warto zadbać o zdrowe odzywianie także na imprezach. Bo to trochę taki uroczy gangster nazywany również „białą śmiercią”. Czy słusznie?

Niestety tak.

Cukier spożywczy to sacharoza produkowana najczęściej z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. Trzcina i burak – a więc samo zdrowie. Co zatem się wydarza w procesie jego produkcji, że efekt końcowy już niekoniecznie?  Otóż jest on rafinowany. „Rafinacja to inaczej oczyszczanie substancji za pomocą metod fizycznych lub chemicznych. W przemyśle spożywczym najczęściej służy nadaniu produktom określonych cech (np. innej barwy) oraz przedłużeniu ich trwałości. Ubocznym skutkiem rafinacji jest jednak pozbawienie produktu jego cennych składników, niezbędnych do prawidłowego odżywienia komórek”. (Źródło: art) To właśnie sprawia, że spożywając cukier dostarczamy sobie zupełnie pustych kalorii.

Na tej kalorycznej pustce historia się nie kończy. Konsekwencją są porażające koszty zdrowotne, o których można przeczytać tutaj: Cukier – słodka trucizna. Nie polecamy jednak czytać tym, którzy i tak już są w kiepskim humorze…

Karnawał miły czas. Pączek w tłusty czwartek też jest dla ludzi. Jednak na dłuższą metę z karnawałowych atrakcji zdecydowanie polecamy przebieranki;)

(Fotokomiks zrealizowany na warsztatach z dzieciakami z klubu socjoterapeutycznego KAZIK. Dziękujemy, pozdrawiamy!)

 

Należy pamiętać również o tym, że cukier to nie jedyny dostępny słodki produkt. Alternatywą są naturalne słodziki, np. stewia, erytrytol, ksylitol (cukier brzozowy), inulina, fruktoza, cukier palmowy i wiele innych (Źródło: art) Dbają o zdrowe odżywianie czytajmy skład produktów, śledźmy informacje i dbajmy o swoje zdrowie. Nie idźmy na słodką łatwiznę.

Szczególnie, że na wyciągnięcie ręki są takie produkty, które są smaczne, zdrowe, słodkie, kolorowe i pachnące. Tak, proszę Państwa. OWOCE.